Očkovať alebo neočkovať? – to je otázka…

Čoraz častejšie sa stretávame s otázkou “Očkovať, alebo neočkovať svoje deti?” Ja osobne som dala zaočkovať obidve svoje deti. Nielen preto, že mi to štát ukladá za povinnosť, ale chcem chrániť svoje deti pred týmito nebezpečnými chorobami čo najviac a čo najlepšie.

Pred samotným očkovaním som ich dala ako zodpovedný rodič riadne vyšetriť – v tele nesmie byť žiadny zápal, dieťa nesmie byť ani prechladnuté, nesmie minimálne 2 týždne pred zákrokom užívať ATB, ostatné lieky tiež treba konzultovať s lekárom…aby nedošlo ku kontraindikácii po očkovaní.

A teraz sa pozrieme nielen na choroby, proti ktorým u nás bolo zavedené povinné očkovanie, ale aj možné následky rozhodnutia nedať očkovať svoje deti.

 

DETSKÁ OBRNA

je vírusové ochorenie, ktoré vyvoláva ochrnutie kostrového svalstva, najčastejšie dolných končatín. Trvalé následky po ochorení, najčastejšie ochrnutie dolných končatín zostávajú pri 15% chorých a asi rovnaké percento chorých zomiera. Antibiotiká na detskú obrnu neúčinkujú, pretože ju spôsobuje vírus. Liečba je len podporná.

 

ZÁŠKRT

je veľmi ťažké infekčné ochorenie spôsobené baktériou, ktorá tvorí nervový jed. V hrdle sa tvoria pablany, ktoré sťažujú dýchanie, môžu spôsobiť až zadusenie. Pôsobením jedu sa poškodzujú nervy, nastáva ochrnutie hlasiviek, hltacích svalov až končatín.

Najčastejšie komplikácie sú zápal srdcového svalu, obrna mäkkého podnebia, iných svalov a poškodenie pečene a obličiek. Záškrt sa lieči antibiotikami a protijedom. Najväčšie riziko je u dojčiat, ale zomierajú aj dospelí. Ak sa s liečbou nezačne včas, zomiera až 40% chorých.

 

TETANUS

je ochorenie, ktoré sa pri plnom vedomí chorého prejavuje sťahujúcimi kŕčmi žuvacieho svalstva tzv.trizmus, šijového svalstva a neskôr celého trupu. V ďalšom priebehu vznikajú kŕče po rôznych vonkajších podnetoch. Ochorenie prebieha ťažko a približne 50% chorých zomiera.

 

ČIERNY KAŠEĽ

je prudko nákazlivé ochorenie. Prejavuje sa záchvatmi kašľa, ktoré často končia vracaním, nastáva až zástava dýchania. Je to vplyvom jedu, ktorý produkuje baktéria spôsobujúca ochorenie.

Jed spôsobí ochrnutie až rozpad riasinkovej výstelky dýchacích ciest. Najčastejšou komplikáciou je zápal pľúc a zápal mozgu. Najťažší je priebeh u detí do jedného roka života, kedy napriek liečbe zomiera až 80% chorých.

 

OSÝPKY

sa často považujú za bežné detské ochorenie prejavujúce sa vyrážkou a vysokou teplotou. Menej často sa však spomínajú komplikácie.

Zápal stredného ucha dostane 1 z 10 chorých detí, zápal pľúc 1zo100, zápal mozgu 1 z 1000 a rovnako 1 z 1000 chorých detí zomrie.

U tehotných žien hrozí potrat alebo predčasné narodenie dieťaťa. Ešte závažnejšie sú neskoré komplikácie, keď po prekonaní ochorenia v rannom detstve môže vírus pretrvávať v mozgu, po čase sa aktivovať a spôsobí smrteľné degeneratívne ochorenie, pri ktorom postupne odumiera nervová sústava.

 

RUŽIENKA

je tiež horúčkovité ochorenie s výsypom, spojené so zdurením uzlín za ušami a v záhlaví. Závažnou komplikáciou ochorenia je poškodenie ploduhluchota, slepota, poškodenie srdca a ďalších vnútorných orgánov, ak matka prekoná ochorenie v prvom trimestri tehotenstva.

Práve pre častý výskyt tzv.vrodeného rubeolového syndrómu u detí matiek, ktoré v tehotenstve prekonali túto chorobu, bolo očkovanie zaradené do pravidelného očkovania.

 

MUMPS

je ochorenie sprevádzané teplotou, nápadným zdurením príušnej žľazy a iných žliaz. Ochorenie môže u detí komplikovať zápal semenníkov, resp.vaječníkov končiaci neplodnosťou, zápal slinivky brušnej a zápal mliečnych žliaz najmä u dospelých osôb.

 

Nepovinné očkovanie, ale …

VÍRUSOVÝ ZÁPAL PEČENE TYPU B – hepatitída B

je ochorenie, ktoré sa nazýva aj “tichý zabijak” a to preto, lebo veľmi často prechádza do chronického stavu a končí cirhózou a rakovinou pečene.

INVAZÍVNE HEMOFILOVÉ nákazy

sa odlišujú od bežných hemofilových nákaz, pretože ide o ťažké infekcie s rýchlym priebehom, často končiace smrťou.

Prejavujú sa ako zápal hrtanovej príchlopky, zápaly mozgových blán, otrava krvi (sepsa). Ohrozujú najmä deti do 5 rokov života.Ak sa podarí ochorenie prežiť, zanechávajú často trvalé následky, najmä poškodenie sluchu, poškodenie mozgu s poruchou reči, koordinácie pohybu, s poruchou psychiky a častými prudkými bolesťami hlavy.

INVAZÍVNE PNEUMOKOKOVÉ nákazy

sú rovnako nebezpečné, prejavujú sa ako hnisavé zápaly mozgových blán, otravy krvi, ťažké zápaly pľúc s vysokou proporciou úmrtí a trvalých následkov.

———————————–

Takže dieťa, ktoré rodičia odmietli dať očkovať aj napriek tomu, že nemá kontraindikáciu, predstavuje dvojaké riziko.

To prvé spočíva v tom, že môže ochorieť a to s trvalými následkami, poprípade môže aj zomrieť.

To druhé riziko spočíva v tom, že keď ochorie, nakazí ďalšie deti a to tie, ktoré z vážnych dôvodov nemohli byť očkované – mali kontraindikácie, nízky vek, onkologickí pacienti, prípadne tie u ktorých sa nevyvinulo po očkovaní dostatok protilátok, alebo ich množstvo pokleslo.

Áno, žiadna očkovacia látka nemá 100% účinnosť. Pri zaočkovaní 100 detí, zostávajú 2-3 bez protilátkovej odpovede. Za normálnych okolností (všetci sa zúčastnia povinného očkovania) sú tieto deti chránené väčšinou očkovaných.

Príklad:

To je ako s bytom v paneláku. Keď sa v ňom pokazí kúrenie, zohrievajú ho byty, ktoré ho obklopujú. Keď sa však kúrenie pokazí vo viacerých bytoch, ktoré sú vedľa seba až na kraj paneláku, bude ich obyvateľom zima.

Podobne tomu bude tak aj v populácii. Čím viac detí nebude očkovaných, tým bude vyššie riziko, že sa jedno z nich nakazí a prenesie chorobu na ostatných. Neočkované dieťa ohrozuje.

Odmietnuť očkovanie je okrem ohrozenia zdravia a života dieťaťa aj prejavom nesolidarity voči spoločnosti v ktorej dieťa žije.

Že v západných krajinách je očkovanie dobrovoľné? Áno, je to tak. Tam však chránia očkované deti tiež.

Nezaočkované deti nezoberú do jaslí, do škôlky….majú veľké problémy nájsť školu, ktorá takéto riziko podstúpi. Preto rodičia dávajú svoje deti očkovať dobrovoľne.

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.