Počítal už niekto ako dlho trvá rozchod?

Nech žijeme akokoľvek nezávisle, emancipovane, samostatne, strata pocitu bezpečia je podpásovka, ktorá nás nečakane ohne. Vo chvíli, keď je bolesť najprudšia, uštedrí aj pocit, že sa už nevystrieme. Nejdeme sa hrať na to, že sme na rozchody vyzreli, lebo rozchod je jedna z najzaťažujúcejších životných situácií. Každý ho vstrebáva nak a keby malo celú abecedu rozchodu zastrešiť jedno písmeno, bolo by to Č ako čas.

Zaujímavé je, že hoci sa to na svete hemží originálnymi a jedinečnými bytosťami a každý vzťah je tiež iný, krízové a stresové situácie majú od Michaloviec až k Popradu a až po Dunajskú Stredu stále zhruba rovnaký priebeh a intuitívne všetky nachádzame podobné riešenia.

Našu abecedu berte ako dôkaz, že to, čo robíte a s čím sa boríte v celom tom zmätku, NIE JE nenormálne. A hoci Z je na konci, začnime s ním. Lebo rozchod je koniec…ale je aj Z ako začiatok.

Zrútenie, zúfalstvo, záverečná – aj najväčšej hrdinke prestane byť do smiechu. Či už svoje pocity demonštruje hysterickým krikom, vyvolávaním kadekomu a posielaním kdekade, alebo vám ticho tečú potoky sĺz, keď si balíte svoj (jeho) kufor, tento moment určite nastane. A čím skôr od vynesenia rozsudku nad vaším vzťahom, tým lepšie. Treba to dať von.

Xanax – použitie názvu antidepresíva chápte ako symbol. Keď odznejú najprudšie emócie, budete sa cítiť ako v ťažkej depresii.  Všetko nadobudne nie 50, ale rovno 100 odtieňov sivej, dni budú jeden ako druhý a vy budete zvládať (alebo aj nebudete) len základné samoobslužné činnosti. Na smútenie si však musíte vyhradiť čas. Nie veľa, nie málo. Aby ste nakoniec ten Xanax nemuseli začať brať na odporúčanie odborníka.

Vlasy – ako symbol akejkoľvek zmeny bijúcej do očí. V stave, keď nedokážeme vnútorne prijať zmenu, ktorú rozchod priniesol, demonštrujeme aspoň navonok svoju odvahu, samostatnosť a cenu. “Pozri ako mi je bez teba fajn!”, prípadne “Čum o čo si prišiel!”, kričí Facebook plný rozídených polovičiek na divokých žúroch, s novou kerkou, úplne novým účesom.

Úlety – a keďže sme teraz samy, máme kopu času na premýšľanie. A tomu my vravíme STOP! Radšej sa pekne-krásne nahodíme, otupíme bunky potrebným množstvom alkoholu, podľa rád z časopisov zamaskujeme kruhy pod očami a opáčime, či sme ešte nezabudli ohurovať to prekliate mužské pokolenie. Nech sa prepadneme, keď to tak nie je, ale ako ich vidíme, s tým aj prídeme. Spätne nám to pripomenú len opovržlivé pohľady susedov. Aj to treba.

Terorizovanie – všetkého živého aj neživého, okolia cyklickým rozprávaním o tom, aký bol ON jedinečný, jediný, nenahraditeľný, ako sa malo stať to a nemalo sa stať hento a že teraz už zostanete samy, lebo všade sú len samí “nadržaní píp-píp-píp”. OK, vyrozprávať sa treba, ale keď už aj dobrá kamoška do vás nahučí….je načase otočiť platňu.

Skleróza – nech vzťah je, bol či bude akokoľvek zlý, vždy to zlé vytesní JEHO vôňa, JEHO pohľad, gesto…čokoľvek urobil, keď ste mali lepšiu chvíľu. Ste ochotné úplne zabudnúť, že vás ponížil, podviedol, odmietol…alebo vás bral ako kuchynský spotrebič, ktorého sa dotkol, len keď sa potreboval obslúžiť. Tak mu napíšete, zavoláte, náhodou sa vyskytnete v zapadákove pred štadiónom kde hrá futbal… Veľký pozor na to! To je jediná rada, ktorú pre vás v tomto smere máme.

Rezignácia – na všetky pokusy dať to celé opäť do poriadku. Nemyklo ním, ako “super” sa vám bez neho darí, nehlo ním ako dobre vyzeráte, nepomohlo ani to, keď ste mu pripitá volali, že bez neho už nič nemá zmysel a len chladne skonštatoval, že si máte čo najskôr prísť pre svoj bicykel,lebo ho vyhodí…Vráťme sa o písmenko vyššie. Však toto vám na ňom prekážalo vždy. Ako psí čumák!!!

Pravidlá single života – si musíte stanoviť samy. Alebo si ich vypracujte s pomocou najbližších duší. Tie sa mimochodom spomedzi “kvázikamarátok” vyfiltrovali v čase, keď vám bolo najhoršie. A ak stále nie ste schopné urobiť krok vpred a pohrávate sa s myšlienkou “čo by bolo keby”, spáľte mosty. Hlavne tie elektronické.

Obväzy a náplasti – mama, psychológ, kamoška, ktokoľvek vám povie, že ochutnávať život tam vonku, za hranicami vášho bývalého vzťahu je v poriadku. Tí istí ľudia vás však varujú pred tým, aby ste na staré, krehké a zranené vrece (rozumej seba) nelepili čím skôr novú záplatu (rozumej nový vzťah). Záplate tým neublížite, ale vysilený materiál vreca môže povoliť.

Núdza – keď nemusíte riešiť alebo ste medzičasom vyriešili existenčné záležitosti (sťahovanie, odnos kávovaru a zbierky čajov z celého sveta), zrazu zistíte, že máte núdzu o ľudí a aktivity. Je ťažké nájsť medzi popárovanými rovesníkmi niekoho, kto si vyrazí len s vami, bez partnera. Je dosť zaužívané (a jemne nezdravé), že najmä po dlhoročných partnerstvách sa kdesi medzi ním a vami rozpustia jeho aj vaše bývalé spoločenské väzby….nestačíte sa diviť.

Muži zo secondhandu – nech hodí kameňom tá, ktorá po rozchode, schudnutí niekoľkých “kilečiek lásky”, po trojmesačnom nejedení neskúsila šťastie u niekoho koho už raz mala… Skôr než začnete loviť medzi dinosaurami, vysúšajte si to doma na nečisto. Nájdite v skrini niečo, čo ste prestali nosiť. Oblečte si to. Celkom dobré…ale. A presne to vám bude pri recyklovanom partnerovi vadiť.

Láska – vraj priskoro? Nemyslíme tú pod čerešňami. Máme na mysli sebalásku. Dávkujte si ju, obdarujte sa tým čo je vám príjemné, naučte sa znovu nájsť oporu hlavne v sebe. Urobte si radosť. Jasné, kabelka vás neobjíme, dovolenka vám nepovie “robíš tie najlepšie palacinky na svete”, ale potešia. A ešte ako!

Komplimenty – naučte sa ich znovu príjmať a prestaňte sa už konečne dívať do asfaltu. Zdvihnite hlavu a začnite sledovať reakcie mužov – a všímať si aj ženskú konkurenciu.

Jesť – už by ste konečne mohli začať…

Inovujte – kde sa len dá. V prvom rade zlikvidujte a to naozaj veci, v ktorých vás rád videl ON, relikvie ako stečený vosk, ktorý sa vám pri spoločnej večeri zlial do tvaru srdca a vy ho dodnes syslíte, aj to prádielko v ktorom vás…kašľať na to! Vo Victoria´s Secret už aj tak DÁVNO majú novú kolekciu.

Hodnotenie aktuálneho stavu – postavte sa pred zrkadlo a zhodnoťte, čo treba so sebou spraviť, aby ste sa cítili lepšie. Schudli ste, to je super. Potrebujete spevniť, tak je akurát vhodná chvíľa zmeniť to. Tá poschodová blond nebol dobrý nápad, objednajte sa ku kaderníčke…a pokračujte.

Gravitácia – zahrajú “vašu pesničku” a opäť vás to ťahá k zemi? Teraz máte povolené telefonovať, nakupovať, robiť čokoľvek, aby vás to myšlienkami, slovami ani skutkami neťahalo naspäť k nemu.

Flirt – teraz, keď z vás už nekričí bolesť a nevyzeráte ako totálna troska, je čas ho skúsiť, nič viac nechceme,len skúsiť. Reálne, za triezva a za denného svetla si zaflirtujte s nejakým mužom. Pripravené?

Ešte nie – nič to. Nič sa nestalo. Ide sa ďalej. Ani Rím nepostavili za jeden deň…

Druhý dych – cítite to? Pľúca sa vám rozťahujú a nebudíte sa už každé ráno s tiesnivým pocitom, že sa už nenadýchnete. Nachádzate potešenie v tom, že máte doma konečne poriadok, môžete v posteli robiť brušáky, skôr ako si dáte kávu a sprchu….hneď po práci si môžte ísť kúpiť tie tapety, ktoré by inak do vašej spoločnej spálne vošli len cez jeho mŕtvolu.

Cesty sú nevyspytateľné – tak sa na ne vydajte. teraz sa nemusíte nikoho pýtať, či vydrží vyvaľovať sa na pláži, či sa mu chce ísť na šoping do Londýna, alebo či môžete vojsť do toho obchodu bez toho, aby vyčítavo sedel pred kabínkou. Keď sa oklepete, začnete byť opäť sama sebou a vyžarovať to, čo na vás bude mužov baviť. A hlavne, bude to baviť vás!

Buďte sama sebou – už nie ste “nám sa páči”, “my chodíme”, “tam jesť nepôjdeme”, “plánujeme”. Všetko máte vo vlastných rukách. Aj keď vám v partnerstve nikto nikdy nič nezakazoval (alebo aj zakazoval), teraz už nemusíte nič. Ani cielene, ani empaticky brať na niekoho ohľady a môžete robiť a rozhodovať v jednotnom čísle.

A máte to z krku. Blahoželáme. Cítite to? Dobre. Ešte niečo. Fandíme vám!

 

 

1 Comment

  1. Valuable information. Fortunate me I discovered your website by chance, and I’m shocked why this twist of fate did not took place earlier! I bookmarked it.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.