Pôrod krok za krokom – hodiny, ktoré sa vám v istých chvíľkach budú zdať nekonečné.

Pôrod je často pre prvorodičku veľkou neznámou. Čo sa deje v prvej dobe pôrodnej? Aké polohy vám pomôžu zvládnuť kontrakcie? Ako správne dýchať?

Pôrod sprevádzajú pôrodné bolesti, ktoré sú spôsobené kontrakciami, kedy dochádza k sťahovaniu maternice a taktiež retrakciami, ktoré sú opakom kontrakcií. Nakoľko u prvorodičiek celý pôrod sprevádza okolo stodesať až stopäťdesiat kontrakcií a u viacnásobných rodičiek približne šesťdesiat až osemdesiat kontrakcií, má žena možnosť využiť utlmujúce prostriedky, ako je napr. epidurálna analgézia (po prvýkrát použitá na prelome 19. a 20. storočia, ide o tlmenie pôrodných bolestí podaním malej dávky látky určenej na znecitlivenie a lieku proti bolesti). Epidurál je anesteziológom zavedený a vpichnutý do chrbtice rodičky a to v dobe medzi kontrakciami.

Každá žena však vníma a prežíva spomínané bolesti vo svojom tele inak. Zatiaľ čo niektoré ženy môžu každú kontrakciu prežiť bez väčšieho zachvenia, zovretia, či iného silného prežívania, sú medzi nimi i také tehotné ženy, ktoré môžu kontrakcie prežívať naopak veľmi bolestivo.

Otázne je, čím je rôznorodé prežívanie pôrodných bolestí spôsobené, pretože napr. v tomto prípade neplatí ani určitá dedičná predispozícia “pokojného” pôrodu. Je potrebné si uvedomiť, že každý pôrod je iný a má iný priebeh, s čím je samozrejme spojená i dobrovoľná voľba využitia utlmujúcich prostriedkov spomínaných vyššie.

Kedy je vhodné ísť do pôrodnice?

Nastávajúce mamičky sa trápia otázkou, kedy nastanú tie pravé príznaky pôrodu, ktoré vedú k odchodu do pôrodnice. Rodička by mala predovšetkým dať na svoju intuíciu a nezaoberať sa obavami z príliš skorého príchodu. Tu viac než inde platí pravidlo, radšej skôr a zbytočne, ako neskoro. Taktiež pokiaľ pocity napovedajú, že čas už nastal, je namieste vyraziť. I keď napr. ešte nedošlo k odtoku plodovej vody a pravidelné kontrakcie sú v intervale napr. tridsať minút. Ide najmä o pokoj budúcej mamičky a to aj v prípade, že by bola cesta do pôrodnice zbytočná.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.