Preventívne prehliadky a na aké novinky sa môžme od zdravotných poisťovní tešiť v roku 2018?

Kedy ste boli naposledy v ambulancii lekára dať sa vyšetriť, hoci vás nič nebolelo? Preventívne prehliadky môžu odhaliť napríklad poruchy obličiek, vysoký krvný tlak, chlesterol, cukor či zvýšené riziko závažných civilizačných ochorení vrátane rakoviny.

Preventívne prehliadky a novinky v roku 2018

  • ľuďom nad 15 rokov pribudne možnosť bezplatnej prevencie formou pečeňových testov, čo prispeje k včasnému záchytu pečeňových ochorení
  • u stomatológa bude súčasťou preventívnej prehliadky prehmatanie uzlín, čo pomôže pri včasnom záchyte onkologických ochorení v ústnej dutine
  • deti budú mať nárok na ošetrenie zubnej skloviny fluórom

Zdravotná poisťovňa Union

Zdravotne postihnutí ľudia ušetria na liekoch, zdravotníckych pomôckach a dietetických potravinách. Hranica od ktorej vracia poisťovňa peniaze za doplatky klesne z 25 na 12€. Od januára sa spúšťa erecept – zapojené lekárne spoznáte podľa nálepky.

Objednávanie u lekára poisťovňa nemá v kompetencii, ale ak poistenec nevie nájsť špecialistu, pracovníci Call centra nájdu najbližšieho zazmluvneného špecialistu. Union ZP motivuje ľudí k prevencii symbolickým balíčkom vitamínov či poukážkou na nákup kníh. Od nového roka poskytuje príspevok 30€ na dentálnu hygienu, benefity pre bábätká ako je plavecký kurz a uhrádza aj test na cholesterol v krvi pri preventívnej prehliadke.

Všeobecná zdravotná poisťovňa

Všeobecný lekár bude môcť na odporúčanie odborného predpisovať lieky a dietetické potraviny 1 rok namiesto doterajších 6 mesiacov. Niektoré zdravotnícke pomôcky ako plienky či polohovateľné podložky, budú môcť na odporúčanie odborného lekára predpisovať aj zdravotné sestry a pôrodné asistentky.

Pre svojich poistencov pripravuje rozšírenie mobilnej aplikácie VšPZ o nové funkcie, ako je možnosť vyhľadať lekára, pohotovosť, či reklamovať zdravotnú starostlivosť priamo z mobilu.

Zdravotná poisťovňa Dôvera

Najväčšia zmena je spustenie eZdravia s elektronickým receptom – Dôvera ho zaviedla už pred 3 rokmi. Pacienti budú profitovať z toho, že nedostanú lieky, ktoré im nemusia pomôcť, ale skôr by mohli uškodiť. Ušetria, lebo bez papierového receptu nemajú podľa zákona platiť 17 centov.

Na jar sa pripravuje spustenie samodiagnostického nástroja s využitím umelej inteligencie.

Prevencia má dôležité miesto pri znižovaní rozvoja závažných ochorení ich zachytením v rannom štádiu. Preto svojim poistencom bude SMS správai a e-mailami pripomínať termíny ich preventívnych prehliadok. Ponúka aj program na odhaľovanie srdcových chorôb či mamografické vyšetrenie do 10 dní.

 

Nepodceňujte preventívne prehliadky! Prevencia má nielen medicínsky, ale aj ekonomický rozmer. Náklady na liečbu ochorení v pokročilom štádiu sú podstatne vyššie ako preventívne vyšetrenie.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.