Na aké preventívne prehliadky máme nárok v roku 2018?

Páčil sa vám článok? Odmeňte autora zdieľaním :-)

pošli na vybrali.sme.sk

Preventívne prehliadky u všeobecného lekára

– 1x za 2 roky ľudia od 15 rokov a 1x ročne zdravotne postihnutí

Čo na vás u lekára čaká? Mal by sa vás opýtať na váš zdravotný stav od poslednej návštevy a mal by ho zaujímať výskyt vážnych ochorení u vašich príbuzných. Musí mať prehľad o operáciách, vážnejších úrazoch a o ochoreniach, na ktoré sa liečite u špecialistov. Mal by sa opýtať na vaše telesné funkcie – dýchanie, močenie, stolica, spánok, chuť do jedla, či ste za posledný rok výrazne neschudli alebo nepribrali, či fajčíte, aké lieky užívate a na čo ste alergickí.

Ak máte od 18-40 rokov čaká vás kontrola stavu očkovania. ZP Union prepláca aj EKG vyšetrenie u všeobecného lekára u dospelých. Nad rámec zákona uhrádza aj test okultného krvácania od 40 rokov ( zo zákona je to od 50 rokov ). Po 50-tke vás čaká aj špeciálny test na krvácanie v stolici. Test si môžte urobiť v súkromí domova, kde si ho aj vyhodnotíte, alebo o to požiadate svojho lekára. Okultné krvácanie je jedným z prvých signálov mnohých ochorení, napr. rakoviny hrubého čreva, konečníka, polypov – ide veľmi závažné ochorenia, ktoré je potrebné liečiť čo najsôr.

Preventívne prehliadky u gynekológa

– 1x ročne ženy nad 18 rokov (alebo od 1.tehotenstva), 1x mesačne tehotné, 1x za 2 roky – ultrasonografické vyšetrenie prsníkov, 1x za 2 roky mamografické vyšetrenie od 40 rokov.

Čo na vás u gynekológa čaká? Od 18 rokov alebo od 1. tehotenstva máte nárok ísť na preventívnu prehliadku do gynekologickej ambulancie. Prehliadka zahŕňa komplexné gynekologické vyšetrenie, palpačné vyšetrenie prsníkov, vaginálnu a abdominálnu sonografiu, vďaka ktorej možno odhaliť rakovinu vaječníkov, kde neexistujú žiadne typické znaky pre včasné rozpoznanie ochorenia.

V rámci gynekologickej prevencie sa vyšetruje aj tumor marker Ca 125 ( u žien s dokázanou mutáciou BRCA 1 génu 1x za 6 mesiacov od veku 30 rokov a u žien s pozitívnou rodinnou anamnézou karcinómu ovária 1x vo veku od 35 rokov).

Súčasťou gynekologickej prehliadky je aj cytológia (ster z krčka maternice), ktorá odhalí už počiatočné štádium rakoviny krčka maternice (od 23 do 34 rokov, ZP Union uhrádza toto vyšetrenie už od 18 rokov).

Ženy vo veku od 40-69 rokov majú 1x za 2 roky nárok na mamografické vyšetrenie a ultrasonografiu prsníkov v rámci skríningu rakoviny prsníka.

Vedeli ste že

  • v minulých rokoch navštívilo svojho gynekológa rámci prevencie len 30% žien?
  • včasné zachytenie onkologického ochorenia zvyšuje šancu na vyliečenie až o 90%?

Preventívne prehliadky u zubára

– 1x za polrok do 18 rokov, 1x ročne nad 18 rokov, 2x v tehotenstve – raz na začiatku a raz pred ukončením

Čo na vás čaká u zubára? TU POZOR !!! Ak totiž 1x za rok neabsolvujete preventívnu prehliadku, môžte prísť nielen o zuby, ale aj o peniaze. V ďalšom roku si totiž nebudete môcť uplatniť doplatky od ZP a aj za to málo, čo poisťovne v tomto smere preplácajú, si budete musieť uhradiť z vlastnej peňaženky.

Na zubnej prehliadke vám lekár skontroluje stav chrupu, parodontu a ústnej dutiny vrátane slizníc a čeľustí.

Pozrie sa v akom stave sú zubné náhrady (ak ich máte) a zubná hygiena, postavenie zubov. Po prehliadke vám zubný lekár pozrie kazy a ďalšie problémy chrupu, no na opravu zubov sa už zvyčajne musíte objednať na ďalší termín.

Preventívne prehliadky u gastroenerológa

– 1x za 10 rokov nad 50 rokov, prípadne ak sa v rodine vyskytuje rakovina konečníka a hrubého čreva, pri negatívnej prvej prehliadke sa bez ohľadu na vek robí v 5-ročných cykloch.

Čo na vás čaká? Ide o preventívnu prehliadku konečníka a hrubého čreva kolonoskopom, pričom sa zisťujú včasné štádiá rakoviny hrubého čreva či konečníka. Zo zistených polypov či nádorov vám odoberie lekár vzorky a pošle ich na histológiu – podľa výsledku určí ďalší postup. ZP Union uhrádza nad rámec zákona test okultného krvácania už od 40 rokov veku namiesto 50.

Preventívne prehliadky nie sú povinnosťou, sú právom každého človeka. Je v rukách každého z nás či svoje právo využijeme a tak sa včas dozvieme pravdu o svojom zdravotnom stave.

 

Aké novinky nás čakajú v roku 2018?

 

About Ywet 242 Articles
Sme skvelá dlhoročná partia báb vo veku od 28-65 rokov. Každá z nás sa venuje niečomu inému - je medzi nami pedagogička, sociálna pracovníčka, diplomovaná zdravotná sestra, kaderníčka a stylistka a ja sa venujem podnikaniu. Po dlhom vyčerpávajúcom dni potrebujem relax a pre mňa je relaxom písanie.Tak sme dali dohromady svoje vedomosti a koníčky a vznikol Lifestylový magazín Dámska jazda. Budeme sprevádzať ženy ich každodennými starosťami a radosťami, prinášať novinky z oblasti módy a krásy, zdravia, prezradíme Vám tajomstvá harmonického rodinného života, niečo dobré si navaríme a upečie a hlavne sa zabavíme.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.