
K tejto téme nás inšpirovala Lenka, ktorá nám poslala krátky mail : “Ahojte. Viete mi niekto poradiť ako sa mám zbaviť lastovičiek? Resp. aké zábrany proti lastovičkám použiť aby si ani nezačali stavať hniezdo? Bývame v panelaku, minulé leto zatepľovali a robili novú fasádu, všetko bolo krásne, čisté až kým neprileteli lastovičky….neviem čo na ne, zdá sa mi, ze sa neboja ničoho…skušali sme igelitove vrecka do okien, keramického dravca do okna, CD-čka ale vôbec sa neboja. Vďaka za každú radu )
Užitočné lastovičky
Lastovička je rozšírená po celom území Slovenska od nížin až do výšky 1300 m. Jej životným prostredím je otvorená krajina, polia a lúky, mestá a dediny. Je sťahovavá a na leto k nám prilieta koncom marca až začiatkom apríla z Afriky, kde zimuje. Ako zvestovateľka jari, nositeľka štastia a symbolu lásky znamenajú lastovičky pre človeka viac ako iné vtáky. Odlieta v septembri až v októbri.
Väčšinou hniezdi dva razy do roka. Začiatok prvého hniezdenia je v máji, druhého koncom júna. Pôvodne hniezdili lastovičky v jaskyniach a pod skalnými prevismi. V súčasnosti si svoje hniezda stavajú predovšetkým na ľudských stavbách – často v kôlňach, pod mostmi, rímsami domov a v hospodárskych budovách. Môžu byť umiestnené na hrade alebo tráme v uhle pod stropom. Hniezdo vo forme z vrchu otvorenej štvrťgule je postavené zo stebiel alebo iných rastlinných vláken pospájaných blatom. Hniezdne lôžko je vystlané perím. Znáša 4-6 na bielom podklade hnedočerveno škvrnitých vajec veľkosti 19 x 13 mm. Inkubačný čas 14-16 dní, kŕmenie mladých v hniezde 19-23 dní.
Na Slovensku žijú tri podobné druhy – lastovička domová, belorítka domová a brehuľa hnedá. Lastovička znáša 4 až 6 vajec. Mláďatá vylietajú z hniezda už po troch týždňoch. Sú užitočné, pretože za deň zožerú toľko hmyzu, koľko sami vážia.
Mnohí netušia, že sú zákonom chránené a ničenie ich hniezd je nelegálnou činnosťou. Vinník môže byť trestne stíhaný.
Najideálnejšie sú zábrany proti lastovičkám
Ak už vám tieto čviriky prekážajú z akýchkoľvek dôvodov, rozhodne je najrozumnejšie v hniezdení im zabrániť a nie zhadzovať už postavené hniezda, kde sú už možno mláďatká.
Najlepšie zábrany proti lastovičkám sú hroty. Rôzne aromatické spreje a iné produkty sú málo účinné. Hroty proti lastovičkám ich dokážu bezpečne odradiť. Inovatívny dizajn 4 striedajúcich sa radov hrotov umožňuje efektívnu ochranu až do 260 mm. Polykarbonátová podstava hrotov je odolná voči dlhodobému UV žiareniu a poveternostným vplyvom. Konce hrotov sú zatupené, aby sa vylúčilo riziko poranenia vtákov.
Aj vlk sýty, aj ovca celá 😀
Ďalšia možnosť proti nežiadúcemu hniezdeniu je použiť ochranné pásy nomudnest.com, ktoré znemožňujú výstavbu hniezd, aj keď vzhľadom na užitočnosť vtáctva čeľade lastovičkovité, je tiež dobré vyhodnotiť okolie chránenej stavby pre umožnenie alternatívneho hniezdenia.
áno, najideálnejšia je tá možnosť, kedy človek prírodu rešpektuje a ak už treba, prikláňam sa k možnosti alternatívneho hniezdenia 🙂