Semienka tekvice veľkej zmierňujú urologické ťažkosti a používajú sa pri liečbe rakoviny prostaty

Podľa čoho poznáme že ide o tekvicu veľkú?

Tekvice je jednoročná rastlina, ktorá vytvára až 10m dlhé šľahúne plaziace sa po zemi. Jej stonky sú hrubé a srstnaté, osadené tuhými výrastkami, podobne ako veľké päťlaločné listy. Kvety tekvice zlatožlto svietia, pričom samčie a samičie sa nachádzajú na tej istej rastline.

Obrovské plody tekvice veľkej majú guľovitý tvar a sú žlté, oranžové alebo zelenkavé. Ich priemer dosahuje cca 40cm a viac. Tekvice majú hrubú, kožnatú šupku a vláknitú pevnú dreň, ktorá je jedlá a môže sa zavárať ako uhorky, prípadne piecť. Vo vnútri sa vytvárajú početné oválne samiačka.

Domovom tekvice je Amerika. Rastlinu pestovali Indiáni. Dnes je rozšírená po celom svete a dá sa pestovať v každej záhradke.

Aké sú účinky tekvice?

Tekvicové semienka pôsobia močopudne. V súčastnosti sa ako liek predpisujú pri ťažkostiach s močovým mechúrom alebo prostatou. Používajú sa pri rakovine prostaty v I. i II. štádiu, keď sa objavujú probléme s močením.

Vedci predpokladajú, že niektoré zložky semienok tekvice majú ochranný účinok na lipidy (tukové látky), vitamíny, hormóny i enzýmy (bielkoviny) a tak zabraňujú ich predčasnému odbúravaniu.

Zmierňujú urologické ťažkosti.

Semienka tekvice pôsobia ako liečivo aj pri podráždení močového mechúra (trvalé nutkanie na moč vyvolané zvraštením či zápalom mechúra). Kvôli tomuto svojmu účinku sa stali zložkou mnohých liečebných prostriedkov používaných na zmiernenie urologických a prostatických ťažkostí.

V ľudovom liečiteľstve sa tekvicové semienka používali aj proti škrkavkám a pásomniciam. Ako prostriedok proti črevným červom však nie sú vždy spoľahlivé.

Ktoré časti rastliny sa používajú?

V terapii majú význam len semienka. V októbri sa uvoľňujú zo zrelých plodov, rozložia sa na podložke a na vzduchu sa nechajú usušiť. Sušené sú bez vône a pripomínajú chuť mandle, no napriek tomu neobsahujú kyanovodík. Tvrdé šupky treba pred konzumáciou odstrániť.

Aké účinné látky rastlina obsahuje?

Existuje celý rad rôznych tekvicových semiačok, dnes však máme k dispozícii iba lekárske poznatky o tekvici olejnatej.

Semiačko tejto rastliny obsahuje steroidy. Sú to lipidy, ktoré v ľudskom tele vyskytujú v žlčových kyselinách a v pohlavných a nadobličkových hormónoch.  Okrem toho v nich bol preukázaný vitamín E a stopové prvky napr. selén, mangán, meď a zinok. Semienka tekvice okrem toho obsahujú 35-40% olejov, cca 30% pektínov a 25-30% proteínov.

Semienka sa melú, alebo žujú celé. Mleté sa užívajú ráno a večer: 1-2 lyžičky spolu s tekutinou.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.