V každej slovenskej triede sú v priemere 3 obete virtuálneho šikanovania tzv. kyberšikany.

V každej slovenskej triede sú v priemere 3 obete virtuálneho šikanovania tzv. kyberšikany. Spôsobov ako vám a vašim deťom môže internet zničiť život je neúrekom.

Vynachádzavé sú najmä deti – kyberšikana je medzi nimi značne rozšírený fenomén a vedia byť naozaj neuveriteľne kruté. To, čo by samé psychicky nezvládli, však úplne pokojne urobia druhým.

Kyberšikana je totiž tamer vždy súčasťou šikany aj v reálnom svete.

Bojovať s ňou je veľmi ťažké. Sťažnosti detí problém nevyriešia, naopak, ešte ho vyhrotia. Riešenie však existuje. Je to tzv. tútorstvo priateľmi. Získať priateľov medzi ľuďmi , ktorí im dajú šancu, hoci tých je málo. A tí potom môžu zakladať skupiny na ich obranu. Nikdy však nech nerobia zle tým, čo im ubližujú. Naopak, nech sa prezentujú v pozitívnom svetle a nech sú suverénnejší.

Kyberšikana sa však týka aj učiteľov na školách. Veľakrát ich deti zachytia mobilom v komických, chúlostivých situáciách, fotku zverejnia a dobre sa na tom zabávajú.

Dôvera s kontrolou.

Počítač, mobil, televízor – všetko je dnes prepojené. V školských laviciach dnes sedí internetová generácia. Denný prístup do siete má 98% detí a naplno ho aj využívajú. Z toho pre rodičov vyplývajú aj nové povinnosti.

Technická gramotnosť našich ratolestí je vynikajúca, to skôr u rodičov pretrváva akýsi digitálny analfabetizmus. Lenže technológie dávame deťom do rúk my, takže sa v nich aj musíme vzdelávať.

Ak vaše technické znalosti nestačia, požiadajte o pomoc napr. učiteľa informatiky, kolegu IT špecialistu alebo sa poraďte v špecializovaných predajniach s výpočtovou technikou.

Vaše dieťa nerobí nič zlé

Väčšina rodičov sa spolieha na to, že jeho dieťa určite nič zlé nerobí. Chyba! Viac ako 60% detí si na internete pozerá nevhodný obsah, aj keď vedia, že by to robiť nemali. Čo je horšie, až 1/3 si chatuje s neznámymi osobami a dokonca každé piate je ochotné sa s neznámym človekom stretnúť!!!

Zakazovať internet dieťaťu nemá zmysel – ak mu ho zakážete doma, nájde si ho v škole, najbližšom nákupnom centre sa cez mobil pripojí do wifi siete.

Miesto zákazu treba deti vzdelávať. Upozorniť ich na anonymitu internetu – že ten, kto sa s nimi opakovane snaží kontaktovať, vôbec nemusí byť 10-ročné dievča, za ktoré sa vydáva. Ako sme ich naučili nebrať si cukríky od cudzích ľudí, musíme ich varovať aj pred cudzincami na internete.

Kto je obeť?

V bulvári sa každú chvíľu objavujú pikantné zábery rýchlokvasených hviezdičiek z obdobia, keď svoju slávu ešte neplánovali.

Mladí ľudia dokonca svoje nahé fotky posielajú e-mailom za peniaze. Nevedia odhadnúť následky svojho správania. Obhajujú sa tým, že to na internete robia všetci. No provokovať sa nevypláca.

Či už ide o opakované napádanie, alebo o zneužitie fotografií, je dôležité deti presvedčiť, že to nie je ich vina a že si to nezaslúžia. Treba ich predovšetkým naučiť, ako sa brániť – zveriť sa rodičom, alebo inej blízkej osobe. Nesmú v tom ostať samé.

Zo skúseností je však jasné, že rodičia a učitelia sa dozvedia len o každom 14-tom prípade. Ak sa vám už dieťa zdôverí, je potrebné okamžite konať a uchovať dôkazy – uložiť si printscreen obrazovky, vyžiadať si evidenciu hovorov a SMS od operátora, vytlačiť diskusiu a podobne.

Ak má páchateľ viac ako 14 rokov, dopúšťa sa trestného činu.

Cyberstalking

  • je on-line prenasledovanie vo virtuálnom prostredí. Útočník obeti posiela urážlivé posmešné a výhražné správy, e-maily, esemesky.

Flaming

  • je zverejňovanie urážlivých správ na internetových fórach a chatoch s cieľom vyvolať hádku. Útočník sa správa hrubo.

Grooming

  • je postupné budovanie dôvery s dieťaťom vo virtuálnom priestore tak, aby stratilo ostražitosť a súhlasilo so stretnutím.

Phishing

  • je aktivita, pri ktorej sa podvodník snaží obete vylákať rôzne prístupové heslá, najmä k bankovým úćtom.

Happy slapping

  • je natáčanie agresívneho alebo sexuálneho útoku na obeť a následne zverejnenie videa s cieľom zosmiešniť obeť.

 

Dávajte si pozor, kto má na sociálnych sieťach prístup k fotografiám vašich bábätiek a starších detí – z kúpania či dovolenky – , ktoré ste tam zavesili pre potešenie svoje a svojich známych. Možno si práve na základe vašich milých fotografií vyhliadne psychicky a sexuálne chorý človek svoju obeť…

 

Prečítajte si aj článok Šikanovanie – hlavné znaky, prejavy a príčiny

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.