Sóda bikarbóna – kráľovná ekologickej kuchyne

Zásaditá sóda bikarbóna by nemala chýbať v žiadnej kuchyni. Nielen preto, že pomáha pri problémoch so žalúdkom a je skvelá pri pečení koláčov. Jej použitie je oveľa univerzálnejšie.

Sóda bikarbóna ako ekologický čistiaci prostriedok

Použitie sódy ako čistiaceho prostriedku je veľmi jednoduché a účinné. Stačí ju nasypať na znečistený povrch, vyčistiť a opláchnuť.

  • Ak do bežného čistiaceho prostriedku na riad pridáte sódu, ľahko vyčistíte každý znečistený alebo priveľmi mastný hrniec. Sódu môžete nechať pôsobiť celú noc.
  • Zvyšky jedla a mastnoty z mikrovlnky odstránite tak, ža na vlhkú špongiu nasypete jedlú sódu a vnútro rúry poriadne vyčistíte. Zároveň ju tak zbavíte zápachu.
  • Osvedčený trik na vyčistenie rúry: Znečistené miesta vrátane sklenených dvierok, hojne posypte sódou bikarbónou.. Vrstvu navlhčite vodou z rozprašovača a nechajte pôsobiť aspoň 3 hodiny. Potom poriadne vyčistite navlhčenou špongiou a zmyte čistou vodou.
  • Podobný postup môžete použiť aj v prípade usadenej mastnoty v ryhách kuchynskej linky a na obkladačkách okolo sporáka. Budete milo prekvapení ako jednoducho sa dajú vyčistiť aj horšie dostupné miesta.
  • Aj sporák sa dá vyčistiť bez vdychovania zápachu chemických čistiacich prostriedkov, len pomocou jedlej sódy bikarbóny. Nasypte ju na sporák, navlhčite a nechajte pôsobiť aspoň hodinu. Potom prejdite špongiou a opláchnite vodou.
  • Áno, odstraňovanie stôp po čaji alebo káve zo šálok nie je vždy jednoduché. Ak zmiešate ¼ šálky jedlej sódy s litrom teplej vody a roztokom šálky umyjete, budete milo prekvapení.
  • Ak chcete dôkladne do hĺbky vyčistiť matrace, posypte ich hojne sódou a nechajte pôsobiť čo najdlhšie. Potom jednoducho povysávajte. Matrace udržíte čisté a bez zápachu, ak tento postup budete opakovať pravidelne 1x za 2 mesiace.

Triky na upchaté umývadlové odtoky

Čistenie upchatých odtokov nepatrí práve k príjemným domácim prácam. Aby ste to nemuseli robiť pričasto, vyskúšajte prevenciu – 1x do týždňa nasypte do odpadu šálku sódy bikarbóny a zalejte horúcou vodou.

Ak už odtok upchatý je, nasypte doň 5 lyžíc sódy bikarbóny, zalejte 3 lyžicami octu a nechajte 15-20 minút pôsobiť. Potom spláchnite teplo vodou. Vyskúšať môžete aj trik, keď do odtoku nasypete 1 téglik sódy, 2 lyžice kuchynskej soli a zalejete horúcou vodou.

Čistá bielizeň

Ak chcete znásobiť účinok pracieho prostriedku a zbaviť bielizeň škvŕn, pridajte k nemu ½ hrnčeka sódy bikarbóny. Ak chcete odstrániť zápach a nie ste fanúšikom aviváže, pridajte ½ hrnčeka sódy do cyklu plávania.

Proti zápachu 

  • Športovci môžu vyskúšať účinok sódy proti zápachu v športovej taške či teniskách – stačí sódu nasypať tam kde treba, a nechať pôsobiť aspoň 2 hodiny. Potom len vysypať a povysávať.
  • Ak vás hnevá pach v chladničke či v skrini, skúste na tých miestach umiestniť otvorenú krabičku sódy bikarbóny.
  • Sedadlá v aute stačí sódou poprášiť a po 15 minútach povysávať. Podobný postup môžete uplatniť aj pri kobercoch.

 

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.