Stratégia materskej dovolenky a návrat do zamestnania

Stratégia vašej materskej dovolenky.

– Ak ste zistili, že ste tehotná, v cca 5-tom mesiaci sa predbežne dohodnite so šéfom na podmienkach. Poteší ho, ak mu sama ponúknete riešenie na čas svojej neprítomnosti.

Svoj pracovný plán si zostavte do rozvrhu a správajte sa profesionálne – ste tehotná, nie chorá. Nesmiete vnútorne vypnúť, inak zleniviete a o to ťažšie sa budete vracať.

– Keď sa dieťa narodí, všetko ostatné by malo ísť bokom, no majte na pamäti, že to nebude trvať večne. Zostaňte s firmou a kolegami v spojení aspoň cez e-maily, skype či firemný internet.

– Aj pri dojčení potrebuje váš mozog nejakú výzvu, tak nezabudnite, že čas na MD je ideálny na vzdelávanie. Nemusíte si hneď robiť doktorát, postačí aj kurz powerpointu či kurz španielčiny.

Pri návrate do práce po MD už musíte mať doriešenú starostlivosť o dieťa, no buďte pripravená aj na nepredvídateľné situácie, pretože deti bývajú choré. Netrvajte za každú cenu na svojej predchádzajúcej pozícii, ak budete otvorená novým výzvam, vedenie to ocení. Ak sa nechcete vrátiť na staré miesto, musíte sa vedieť čo najlepšie predať. Aj keby ste s návratom neboli spokojná, nastavte sa aspoň na pracovný kolobeh a hľadajte ďalej.

– Prvé týždne po návrate do zamestnania možno budete mať pocit, že vám všetko padá na hlavu, no je to len dočasný stav, ktorý sa pri dobrej organizácii upraví. S dieťaťom sa stávate zrelšou a zodpovednejšou, nie hlúpou a lenivou.

Máte strach z návratu ?

Nezáleží na tom, či ste so svojim malým pokladom zostali doma 3 mesiace, alebo 3 roky, keď sa po tomto plienkovom “relaxe” plánujete opäť zamestnať, ste v poriadnom strese. Bojíte sa ako túto zmenu zvládne dieťa, či sa pre vás vôbec nájde miesto kde ste predtým pracovali a najmä či budete stíhať tempo svojich kolegov.

Obdobie, počas ktorého ste fungovali ako prenosná mliekareň, dozorkyňa, kuchárka detských kašičiek či triedička ocikaných dupačiek, nikomu na sebavedomí nepridáva – vŕta vám v hlave otázka – mám vôbec na to, aby som sa vrátila do práce? Na civilizované miesto, kde sa vyžaduje samostatnosť a kde kolegom a nadriadeným treba odpovedať súvislými vetami bez zdrobnelín?

Sebavedomie na nule.

Nič nové pod slnkom, práve naopak. Podľa psychológov sú takéto obavy u žien, ktoré na dlhé mesiace či roky vypadli z pracovného kolotoča úplne prirodzené. Sebavedomie na nule, problémy s komunikáciou, nutkavý pocit, že okrem varenia a upratovania už nič iné nezvládnu, to sú bežní spoločníci mladých mamičiek, ktoré “dovolenkujú” pri deťoch.

Takéto pocity trápia ženy, ktoré už aj pred pôrodom mali takéto sebavedomie, no často aj tie najsebavedomejšie môže nakaziť dobre menená poznámka manžela, kolegyne či rodičov, ktorí im povedia niečo v duchu-uvidíš, ako sa v práci všetko zmenilo. Psychológovia odporúčajú takýmto ženám aby sa od vonkajšieho sveta a od kolegov úplne “neodstrihli”. Je dobré s nimi ostať v telefonickom či e-mailovom kontakte, aspoň občas sa s nimi stretnúť, alebo si nájsť čas na akcie, ktoré firma organizuje pre zamestnancov. Takáto možnosť uniknúť z plienkového a cumlíkového stereotypu veľmi pomôže matke a jej sebavedomiu.

Kedy je ten správny čas ?

Ak ste nemali to šťastie narodiť sa do rodiny, ktorá vlastní nehnuteľnosti a tučné kontá, ani ste si “neklofli” majiteľa diamantových baní, skôr či neskôr sa budete chcieť vrátiť do práce. Je len otázkou, kedy je ten správny čas.Keď sa francúzska ministerka spravodlivosti už 5 dní po cisárskom reze zúčastnila sa rokovania vlády a odtiaľ vo vysokých podpätkoch veselo odcupitala do svojej ministerskej pracovne – niektorí v nej videli superženu, iní krkavčiu mater.

Čo vaša materská dovolenka? Bude vám na ňu stačiť pol roka, alebo trváte na tom, že tie tri roky si doma odkrútite aj keby traktory padali? Psychologické prieskumy dokazujú, že aj keď je matka s dieťaťom doma celý deň, reálne sa mu venuje len krátko, najviac niekoľko desiatok minút. Zvyšok jej totiž zaberie domácnosť. Tak kedy je ideálny čas zavesiť materskú na klinec a “posunúť” svojho potomka do opatery niekoho iného?

Jednoznačná odpoveď neexistuje. Každá žena si sama musí rozobrať svoju finančnú situáciu a zobrať do úvahy aj situáciu rodinnú – chce ešte ďalšie dieťa, má pracovné ambície, má pomocníkov v rodine.

Mimochodom, napadlo vám niekedy, čo všetko má žena zamestnaná rodinou a deťmi v svojej pracovnej náplni?

Že okrem mamy, manželky, kuchárky a gazdinej sa z nej stala ekonomická expertka na rozpočet, psychologička so špecializáciou na deti a partnerské vzťahy? Bez mihnutia oka zvláda rodinný manažment, občas aj krízový, preto je materská dovolenka niečo ako rekvalifikačný kurz v tomto obore.

Tak čo dámy, ešte stále máte strach či svoj “comeback” po mamičkovskej pauze zvládnete?

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.