6 rád ako na umývanie okien bez šmúh

Ako umyť okná bez šmúh? To je dôležitá otázka, ktorá môže potrápiť nejednu gazdinku, drobného živnostníka, ktorý má obchod s výkladom alebo aj veľké firmy s ich kanceláriami a pracovnými halami.
Skôr ako sa pustíme do okien, pozrieme sa najskôr na fasádu resp. na to, ako sa zbaviť „umenia“ na nej.

Graffiti sa u nás rozšírilo až po roku 1989. Do tej doby sa na stenách hlavne oznamovalo, kto koho miluje, kto je vôl, prípadne sa precvičovala anatómia formou primitívnej geometrie. Na fasáde vášho domu sú však akékoľvek maľovky nepríjemným zásahom do súkromia. Zbaviť sa ich dokonale vám pomôže odborník na čistenie fasád.

A teraz sa už môžeme pozrieť ako správne umývať okná.

  • Počkajte s umývaním okien na vhodné počasie – základná rada spočíva v správnom načasovaní umývania okien. Tejto činnosti sa vyhýbajte za slnečného počasia, ale aj ak vonku mrzne. Ak vám na okná bude pražiť slniečko, môžete si byť istí, že na nich zostanú šmuhy, a to vďaka rýchlemu vyparovaniu vody. Prípravky, ktoré používate na umývanie okien, zase neznesú mráz. Počkajte teda, až bude teplota vzduchu aspoň 5 ° C. Do umývanie okien sa pustite ideálne za oblačného počasia.
  • Bezpečnosť na prvom mieste – z okolia okien odstráňte všetko, čo by vám mohlo prekážať. Z okien sa príliš nenakláňajte. Ak sú vysoko, použite rebrík či pevnú stoličku. Ak sú naozaj veľmi vysoko, radšej požiadajte o umývanie okien profesionálov. Pozor si dajte aj na chatrný a polorozpadnutý nábytok. Na taký rozhodne nestúpajte, nech si neprivodíte žiadne zranenie.
  • Poriadne očistite okolie – ako sa pustíte do umývania okien, najprv očistite ich okolie, odstráňte prach či prípadné pavučiny. Nezabudnite pred umývaním skiel očistiť žalúzie, garniže, parapety a samozrejme aj okenné rámy.
  • Správny výber nástrojov na umývanie okien – profesionáli používajú na umývanie okien 3 nástroje. Sú nimi rozmývak, stierka a utierka z mikrovlákna.
  • Správny výber prípravkov na umývanie okien – na trhu nájdete mnoho prípravkov, ktoré vám umývanie okien uľahčia. Krémové čističe napríklad odstránia z rámov nečistoty a zvýraznia ich bielu farbu. Na leštenie skiel sú najlepšie prípravy, ktoré vytvárajú penu a nestekajú.
  • Nepoužívajte príliš horúcu vodu – horúca voda znižuje účinnosť čistiacich prostriedkov. Používajte preto vodu vlažnou o maximálnej teplote 30 ° C.

Umývajte a budete majstri

Hovorí sa: “žiadny učený z neba nespadol”. Pre okná to platí tiež. Umývanie vyžaduje cvik a opakovanie, takže sa nenechajte odradiť prvotnými neúspechmi a nedokonalými výsledkami. Trénujte, trénujte … nech sa vaše okná lesknú.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.