Under Armour – ako vyzerá a ako ho vrstviť?

Zjazdovky, bežky, snowboard, skrátka zimné športy sú už tu! A s nimi zároveň aj otázka, čo na seba … Športové oblečenie sa hodí na rôzne voľnočasové aktivity. Keď sa však rozhodnete dať si naozaj do tela, je dobré začať premýšľať o tom, čo si na seba  oblečiete. Pretože zďaleka nie všetko čo má visačku športové, je aj funkčné. Oblečenie Under Armour však áno, je aj športové, aj funkčné.

Ako vyzerá Uder Armour funkčné oblečenie a ako ho vrstviť?

  • Aby vám naozaj nebola zima, jedna vrstva vám určite stačiť nebude. Celkom sa rozlišujú tri a môže ich byť aj viac. Prvá vrstva je tá, ktorá je priamo v kontakte s pokožkou. Má za úlohu odvod vlhkosti a napomáha k stabilizácii telesnej teploty, čo je vlastne najhlavnejšia podmienka funkčného oblečenia. Táto vrstva je zároveň srdcom vášho oblečenia a od nej sa odvíja, ako sa budete cítiť.
  • Druhá vrstva by mala byť tepelne izolačná a tiež musí odvádzať pot (vlhkosť) smerom von od tela. Mikroskopické častice teda pot prenesú po hladkých vláknach smerom von, kde sa odparia alebo prejdú do ďalšej vrstvy. Druhá vrstva sa odporúča pri teplotách pod bodom mrazu, teda v lete ju nevyužijete.
  • Posledná vrstva môže a nemusí obsahovať membránu. Pokiaľ ju obsahuje, pot sa zadržiava a cez membránu neprejde rovnako ako vonkajšie vplyvy, napríklad kvapky dažďa, ktoré sa zasa nedostanú dovnútra. Bundy s membránami je vhodné mať v prípade, že športujete rekreačne a ide vám skôr o ochranu proti vonkajšiemu prostrediu. Ak sa pohybujete aktívne, je lepšie, keď membránu nemajú a pot je odvádzaný von, odkiaľ sa potom odparuje. Tento efekt môžete pozorovať práve v zime, keď časť preneseného potu namŕza na povrchu oblečenie. Hoci je telo v suchu, oblečenie je mokré a táto vrchná vrstva môže aj namŕzať.

TIP: Funkčné materiály s membránou by ste nemali nikdy kombinovať s prírodnými, pretože by ste zničili ich funkčnosť. Napríklad ak si na funkčné prádlo vezmete bavlnenú mikinu, na odvod potu úplne zabudnite a pripravte sa na skoré prechladnutiu.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.