Vráťme chlapcom do rúk vrtuľníky na diaľkové ovládanie, lopty, hokejky…

Páčil sa vám článok? Odmeňte autora zdieľaním :-)

pošli na vybrali.sme.sk

Včera napr. vrtuľníky na diaľkové ovládanie a dnes počítačové hry

“Jano, Jožo, Zuza, Kata okamžite domov!” – vykrikovali kedysi každý večer naše mamy prevesené cez okno.

“Mamíííí, však ešte chvíľúúúúú, prosíííím” – ozývalo sa po sídlisku z každej strany. Ešte sme nevyhrali preteky vrtuľníkov na diaľkové ovládanie, nedohrali futbalový zápas, nedoskákali škôlku na švihadle…

Dnes? 98% mládeže sedí za počítačom pri videohrách. Spoločnosti vydávajúce videohry každý deň súťažia o mozgy, oči a prsty mladých mužov – a čoskoro určite začnú súťažiť aj o mladé ženy.

Hry vedia chlapcov vtiahnuť, sú orientované na akciu. Niečo sa v nich mení skoro každú sekundu, takže musia byť stále ostražití. A je to jedna z mála vecí v živote, v ktorých je zaručené, že čím viac budú “cvičiť”, tým budú lepší (keď hráte napr. na klavír, tak sa samozrejme s praxou zlepšujete, ale ak nemáte veľký talent, narazíte na bod, kedy sa zlepšovať prestanete.)

Pri videohrách sa zlepšujú neustále, majú aj tabuľky na porovnanie s ostatnými hráčmi, ktorí príslušnú hru tiež hrajú. Navyše sú dnes v 3D, takže postavy pôsobia skutočne. A odhadujem, že akonáhle začnú byť finančne dostupné okuliare na virtuálnu realitu, tak si ich mladí chalani nikdy nezložia. Pretože tá hra bude už v ich v hlave.

Hranie videohier nie je zlé, pokiaľ netrvá dlhšie ako 1-2 hodiny denne. Ale povedzme si pravdu. Deti a mládež trávia za počítačom aj 5-10-16 hodín denne. Strácajú zmysel pre realitu a umenie komunikovať, stávajú sa hanblivými, nevedia si vytvoriť očný kontakt a necítia účasť. Stávajú sa závislými…a všetci vieme kam takáto závislosť vedie.

Vráťme im detstvo a dospievanie

Možno vás teší, že váš puberťák sedí pekne doma, že nie je súčasťou nejakého gangu, nefajčí, nefetuje, nedroguje … ALE aká budúcnosť ho čaká? Študijné výsledky podpriemerné, neschopnosť komunikácie verbálnej aj neverbálnej, v hlave virtuálny svet na hony vzdialený tomu reálnemu. Bude žiť v izolácii, alebo bude mať priateľov? Dokáže sa uživiť ako dospelý? Dokáže si založiť šťastnú a harmonickú rodinu? 

Vyžeňme preto našich mladých mužov von, kým je ešte čas. Vráťme im do rúk vrtuľníky na diaľkové ovládanie, lopty, hokejky … Nech si užijú svoje detstvo a dospievanie ako “členovia elitnej jednotky námornej pechoty”. Vrtuľníky AH-1COBRA sú na takéto súboje ako stvorené. Je to závava pre teenagerov od 14 rokov, ale pod dohľadom dospelej osoby. Výborné na budovanie si zdravých, pevných vzťahov s otcom, ujom, dedom = reálnym dospelým mužským vzorom.

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.