Takúto špongiu používala aj Kleopatra – vy si ju vypestujte

Lufa cylindrica je jednoročná, popínavá bylina, ktorá patrí do čeľade Benincaseae – tekvicovitých. Pochádza z trópov v juhovýchodnej Ázii a tiež sa pestuje v Južnej Amerike a Afrike. Veľmi rýchlo vytvorí zelenú dekoratívnu stenu s nádherne žltými kvetmi podobným uhorkám.

Nezrelé plody sú šťavnaté a príjemne voňajú. Konzumujú sa surové ako zelenina v rôznych šalátoch. Dajú sa aj variť, dusiť či nakladať do sladkokyslého nálevu. Môžete ich tiež zapiecť ako baklažány alebo cuketu. Mladá lufa je veľmi bohatá na minerály a vitamíny. Obsahuje bielkoviny a olej.

Kedy vysádzame?

Najprv si treba kúpiť kvalitné semienka lufy. Keďže tie však veľmi dlho klíčia, je pred vysadením vhodné namočiť ich na 2 dni do vody, ktorú niekoľkokrát vymeníme. Potom semienka vyberieme a položíme na vlhkú vatu. Počkáme kým neprasknú a neobjavia sa prvé klíčky. Až potom ich môžme vysadiť. Do jednej jamky vložíme 2 semienka a polejeme.

Urobíme tak až v druhej polovici mája. Zo začiatku ich môžme chrániť bielou textíliou, pretože sú veľmi náchylné na mráz a mohli by zmrznúť. Napriek tomu, že lufa je tropická rastlina, ktorá má rada teplo, len v skleníku byť nemusí. Ak sa vám pre ňu podarí nájsť vhodné chránené stanovisko, bude rásť aj vonku. Pestovať ju môžete aj vo väčšej hlbšej nádobe na balkóne alebo terase. Lufa, tak ako každá popínavá rastlina, potrebuje oporu. Vzhľadom na to, že rastlina porastie ako do výšky, tak do šírky, sadíme ich v rozpätí cca 80 cm. Je potrebné pre ňu vyrobiť včas aj vhodnú oporu, ktorá bude schopná uniesť aj váhu plodov, ktorých môže byť na jednej rastline až 20.

Lufa vyžaduje hojnú zálievku a to zvlášť ak rastlinu pestujeme v nádobe – substrát naozaj nesmie nikdy vyschnúť. Je tiež potrebné pravidelne prihnojovať, tak jej doprajte to najkvalitnejšie hnojivo čo si viete vyrobiť vy sami doma. Ak nemáte, tak použite biohnojivo určené pre plodovú zeleninu. Určite sa dočkáte veľkej úrody.

Ako vyrobiť masážnu žinku

Plody sa musia nechať dostatočne dozrieť – 4-5 mesiacov. Až sa viečko, ktoré je na konci plodu, začne otvárať, potom je tá správna doba na výrobu masážnych žiniek. Obvykle táto doba nastáva až na jeseň, teda v októbri až novembri. Semená otvorom vysypte (môžete si ich uchovať na budúci rok na výsev) a plody vložte do nádoby s vodou. Nechajte niekoľko dní namočené. Vodu každý deň meňte a plody vždy trochu prepláchnite. Mäkké časti sa rozpadnú a zostane kostra. Tú dobre vypláchnite a potom ju chvíľu nechajte v čistej vode, do ktorej pridajte bieliaci prostriedok. Nakoniec ju nechajte niekde vysušiť na slniečku, krásne sa vybieli a vy budete mať praktickú prírodnú špongiu.

Zaujímavosti

Lufe nevadí mydlo ani sprchové gély. Pri masáži ju teda môžete bez obáv používať, krásne prekrví pokožku, odstráni odumreté kožné bunky a pôsobí ako jemný peeling, pokožka je potom krásne jemná a hladká.

Lufa znesie aj vysoké teploty, preto je dobré špongiu z lufy raz za čas vyvariť. Dá sa tak predísť prípadnému množeniu plesní.

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.