Základné pravidlá ako nosiť opasok

Po celú dobu svojej existencie až do dnešných čias majú opasky dve základné vlastnosti. U mužov vždy prevažovala funkčné zložka a pri ženských to bolo využitie opasku ako módneho doplnku.

Pánske modely bývajú skôr jednoduchšie, minimalistické a s minimálnym zdobením. Dámske kožené opasky sú naopak často veľmi dekoratívne a preto bývajú veľmi výrazným (a niekedy až dominantným) prvkom celkového outfitu – zdôrazňujú útly pás alebo vytvárajú nenásilný prechod medzi sukňou či nohavicami a blúzkou či košeľou.

Hoci sa opasky vyrábajú z nepreberného množstva materiálov, klasické sú stále z pravej zvieracej kože a s mosadznou prackou. Pri správnej údržbe sa vyznačujú dlhou životnosťou, vysokou farebnou i tvarovou stálosťou a nenútenú eleganciou.

Ako opasok nosiť?

Veľmi zjednodušene môžme opasky rozdeliť na športové a formálne. Napríklad športové pánske kožené opasky sa nosia s oblečením pre voľný čas (typicky s džínsami), bývajú širšie a sú vybavené väčšou a ozdobnejšiou prackou. Formálne opasky sa nosia s oblekom alebo kostýmom. Bývajú užšie a ich pracka je útlejšia a decentnejšia.

Existujú tri hlavné farby opaskov – čierna, tmavo hnedá a svetlo hnedá.. Ako športové, tak aj spoločenské môžu byť v čiernej aj hnedej farbe. Svetlohnedé opasky sa takmer vždy považujú za športové a príliš sa nehodia k business oblečeniu.

Aj pri opaskoch je hlavnou zásadou pre ich voľbu to, aby ste sa dobre cítili. Vyberte si taký, ktorý sa vám páči a vhodne dopĺňa vaše oblečenie – pravidlá a konvencie v dnešnej móde veľmi neplatia a ich porušovanie je možné. Ale o každom porušení konvencií by ste mali vedieť a mali by ste ich porušovať vedome a cielene.

Aké sú tie najhlavnejšie pravidlá?

  • Všetky kožené prvky vášho oblečenia (topánky, opasok, aktovka či kabelka, remienok k hodinkám, atď.) by mali byť rovnakej farby. V praxi sa jedná predovšetkým o čiernu, hnedú a svetlo hnedú farbu. V prípade hnedej a svetlohnedej je lepšie, keď jednotlivé kožené diely vášho oblečenia nebudú mať presne rovnakú farbu, ale ich odtieň bude rozdielny.
  • Farba všetkých kovov vášho outfitu by mala byť rovnaká (v praxi najčastejšie buď strieborná alebo zlatá). Jedinou tolerovanou výnimkou z tohto pravidla je snubný prsteň, ale ostatné šperky, kovania na aktovke alebo kabelke, náramkové hodinky a samozrejme spona opasku by mali ladiť.
  • K obleku noste výlučne spoločenské opasky – užšie, s jednoduchšou a menej masívne prackou.
  • Opasky s kontrastným šitím (typicky bielou niťou) sa hodia iba k športovému oblečeniu.
  • K topánkam z lesklej lakovanej kože by ste mali nosiť opasok tiež z lesklej lakovanej kože zodpovedajúcej farby.
  • Opasky s veľkými, zdobenými kovbojskými sponami sú ako sám názov naznačuje pre kovboja.
  • Voľný koniec opasku by po zapnutí nemal byť ani veľmi dlhý, ani veľmi krátky. Každý opasok s tŕňovou sponou má pevne daný počet dierok (zvyčajne 5) a sú umiestnené tak, aby sa zapnutý opasok pohyboval práve v tomto rozmedzí. Neodporúčame prirábať dierky, pretože potom je voľný koniec príliš dlhý a pôsobí smiešne.
  • Ak nie je vašim zámerom, aby sa každý pri rozhovore s vami pozeral na opasok, nenoste ich príliš výrazné, široké alebo v nezvyčajných farbách.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.