Moc internetu prenikla už aj do takej oblasti, ako je získavanie materského mlieka

A77H7D Young mother bottle feeding her baby

Materské mlieko cez Facebook

Mnohé z nás, hoci odchovaných na umelých mliekach, dnes už veľmi dobre vieme, že materské mlieko ani tá najkvalitnejšia priemyselne vyrobená formula nenahradí. No niektoré mamičky doviedli túto myšlienku až do krajnosti a sú ochotné kúpiť ženské mlieko od cudzej ženy hoci aj cez Facebook.

Problém je taký výrazný, že naň upozornila agentúra FDA, ktorá prísne sleduje kvalitu liekov a potravín.  Na sociálnej sieti totiž pribúdajú ženské skupiny, prostredníctvom ktorých si mamičky navzájom ponúkajú prebytočné mlieko. No takéto nepreverené mlieko môže mať “tisíc” nedostatkov – od nakazenia vírusom HIV cez kontamináciu drogami až po presýtenie liekmi.

Internet versus nemocnica

Ak sa nedostatok mliečka týka aj vás, rozhodne ho neskúšajte získať od kamarátky, či dokonca anonymne cez sociálnu sieť. Obráťte sa o pomoc na Banku ženského mlieka.

Darkyne mliečka sú pod zdravotným dohľadom. Nesmú dlhodobo užívať žiadne lieky, homeopatiká ani antikoncepciu. Nesmú fajčiť, piť alkohol, užívať drogy, nesmú viesť promiskuitný sexuálny život. Musia absolvovať sérologické vyšetrenia krvi na HIV, syfilis, hepatitídu B, výter z hrdla, nosa a konečníka.

Tieto vyšetrenia sa počas darovania opakujú každé 3 mesiace a darovanie sa musí prerušiť, ak mama darkyňa alebo jej dieťa prekonávajú akútnu infekciu. Dieťatko darkyne nesmie byť staršie ako 6 mesiacov.

Samotné mlieko sa taktiež dôkladne preveruje. Zisťuje sa obsah baktérií, obsah bielkovín, sacharidov, sušiny, tuku a vápnika. Mlieko sa spasterizuje, uloží do mrazničky a čaká na výsledky vyšetrení.. Až potom sa môže použiť.

Len žiadnu paniku

Je normálne, že mlieko sa vám objaví asi až na 3. a 4. deň po pôrode. Začne sa tvoriť už po jeden a pol dni, len chvíľu trvá, kým sa vám prsia naplnia. Aj v tomto krátkom “hluchom” období vás môžu prepadnúť pocity, že dojčenie nepôjde a musíte nájsť pre svoje dieťa náhradu.

Nevzdávajte sa! Bábätko si poctivo prikladajte, veci sa už kdesi hlboko dali do pohybu. Odsávať mliečko z pŕs čo najefektívnejšie v prvých dňoch a týždňoch je veľmi dôležité, lebo práve to môže mať vplyv na neskoršiu produkciu mlieka. Ide jednoducho o čo najintenzívnejší štart, aby vaše mlieko nebolo “lenivé” a stačilo bez problémov spĺňať čoraz vyššie nároky vášho bábätka.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.